Kedi Evden Ne Yer?

Kedilerin diyetleri genellikle et bazlıdır, bu nedenle et tüketmeleri normaldir. Ancak çiğ et, domuz eti ve işlenmiş etler kedilere zararlı olabilir, bu nedenle sadece pişmiş beyaz et veya kırmızı et vermek daha güvenlidir.

Tam tahıllar da kediler için sağlıklı bir seçenek değildir, çünkü kedilerin sindirim sistemi tahıl tüketimine uygun değildir. Kedilerin diyetindeki karbonhidrat kaynakları, mısır gibi nişastalı sebzelerden gelebilir.

Balık, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir ancak aynı zamanda civa içerdiği için fazla tüketilmesi önerilmez. Ayrıca, yalnızca haşlanmış veya ızgara yapılmış balık verilmelidir.

Yumurta, kediler için sağlıklı bir protein kaynağıdır ancak çiğ yumurta bakteri enfeksiyonlarına neden olabilir. Pişmiş yumurta vermek daha güvenlidir.

Peynir, süt ürünlerinden biridir ve bazı kediler laktoz intoleransı geliştirir. Peynirdeki tuz miktarı da yüksek olduğu için fazla tüketilmemelidir.

Süt ve yoğurt, kedilerin laktoz intoleransı geliştirebileceği süt ürünleridir. Ayrıca, kedilerin süt sindirme yeteneği azaldığı için ishal ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, özel olarak formüle edilmiş kedi sütü veya yoğurt tercih edilmelidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart