Kedi ve Köpek Mamaları Gereksiz midir?​

Mama denen şeyin abartılabildiği ve bazı satıcıların kar payı peşinde ‘sadece mama yesin’ tuzağına düştüğü doğrudur. Ancak, kediye evde hazırlanan yemekler konusunda da eşit derecede dikkatli olunması gerekir.

Sindirim sistemleri, enzim kullanımı, mide asidi ve flora gibi noktalarda insanlarla farklılık gösteren kediler için, herhangi bir yiyeceğin insanlar tarafından yenmesinin kedinin sağlığına iyi geleceği anlamına gelmez. Kediler tamamen etçildir ve otçul beslenen hayvanlardan farklıdır. Bu nedenle tahıl tüketimleri yoktur ve arada sadece sağlık amaçlı olarak çimen veya yeşillik tüketebilirler.

Ayrıca, süt ve süt ürünlerinin kedi ve köpekler için iyilik sağladığı yanılsaması oldukça yaygındır, ancak fazla tüketimleri zararlıdır. Yoğurt gibi düşük dozajdaki süt ürünleri bile laktik asit üretimini artırarak kedinin sindirim fonksiyonlarını yavaşlatabilir ve tansiyonunun aşırı düşmesine sebep olabilir.

Kuru mamalar, yalnızca kedilerin ihtiyaçlarına göre üretilmiş farmakolojik tüketim ürünleridir. Bu mamalar, diş tartarından boğazdaki kılların oluşumuna kadar birçok sorunu önlemek için tasarlanmıştır. Evde kedinize özel mama hazırlarken de, tuz, şeker, asit, karbonhidrat ve tahıl içeriğini mümkün olduğunca azaltarak protein, nişasta ve sebzeleri tercih etmeniz önemlidir.”

“Ev yapımı yemekler, mamalar ve jöleler kedi beslenmesinde kullanılabilir, ancak ıslak (yaş) mama ile tamamen yer değiştiremezler. Kuru mamaların yerini tutamazlar ve çok fazla miktarda yaş mama vermek ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu durum, kedilerde gevşek mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Evde kendi kuru mamalarını hazırlayan kedi sahipleri olduğu bilinse de, profesyonel olarak üretilen hazır kuru mamaların besin değerlerine uygun bir şekilde yapılabilmesi için, zaten bu kuru mamaların fiyatına yakın bir maliyet ortaya çıkabilir. Bu nedenle, daha ekonomik bir seçenek olarak evde ıslak mama hazırlamanın tercih edilebileceği belirtilir.

“Kuru kedi mamalarında zararlı metallerin miktarı en aza indirgenir ve içerdikleri “Taurine” adlı sindirim enzimi, kedilerin doğada yedikleri çiğ etlerden aldıkları bir amino asit türüdür. İyi bir kedi maması, minimum 1000 mg Taurin içermelidir ve bu miktarın 2000-2500 mg üzerinde olması daha iyidir.

Kısırlaştırılmış kediler, özellikle erkekler, böbrek hastalıklarına ve yağlanmaya yatkın olduklarından, kuru mamalar yağ yakıcı antioksidanlar ve taş oluşumunu engelleyici enzimler (örneğin L-karnitin) içerir.

Bu nedenle hazır kuru kedi mamaları, çok yönlü bir beslenme sağlamak için tasarlanmıştır ve benzer bir beslenme programını evde kendimiz uygulamak gerektiğinde, belki de daha yüksek bir maliyetle karşılaşabiliriz.

Bu nedenle, önerim şudur: Yaş mama için malzemeleri kendiniz temin edin ve haftalık diyetinizin sadece 2 ya da maksimum 3 gününü kaplamasını sağlayın. Ancak kuru mamayı kesinlikle satın alın ve haftalık diyetinizin en az 4 ila 5 gününü kapsadığından emin olun.”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart