Kedi ve köpek yiyeceklerinde bulunması gereken besin maddeleri nelerdir

Kedi ve köpekler için sağlıklı bir beslenme programının, vücutlarının ihtiyacı olan tüm önemli besin maddelerini içerecek şekilde tasarlanması gerekir. Kedi ve köpeklerin besin ihtiyaçları, türlerinin yanı sıra yaşlarına, aktivite seviyelerine ve sağlık durumlarına da bağlıdır.

Kedi ve köpeklerin beslenmelerinde bulunması gereken temel besin maddeleri şunlardır:

  1. Protein: Kedi ve köpeklerin sağlıklı kas gelişimi ve dokularını yenilemek için yüksek oranda protein alması gerekiyor. Protein kaynakları olarak et, balık, tavuk, hindi, kuzu gibi hayvansal kaynaklar, ancakjetli sebzeler, soya vb. bitkisel kaynaklar da kullanılabilir.
  2. Yağ: Kedi ve köpeklerin enerji ihtiyacını karşılamak için yağlı asitler içeren yağlı gıdalara ihtiyacı vardır. Balık yağı, zeytin yağı, kanola yağı, ayçiçeği yağı, somon yağı gibi kaliteli yağ kaynakları tercih edilmelidir.
  3. Karbonhidrat: Köpekler karbonhidratların kaynağı olarak pirinç, buğday, arpa, yulaf ve mısır gibi tahılları tüketebilirler. Kediler ise doğalarına daha uygun bir şekilde, tüketebilirler ancak gerekleri diğer evcil hayvanlara oranla daha düşüktür.
  4. Vitamin ve Mineraller: Kedi ve köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için vitamin ve mineral açısından dengeli bir beslenme programı önemlidir. A, D, E, K, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir, çinko, bakır, magnezyum gibi mineraller ihtiyaç duyulan bazı besin maddeleridir.
  5. Su: Kedi ve köpeklerin vücutlarının sıvı dengesini koruyabilmeleri için yeterli su tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle, her iki hayvanın da her zaman temiz bir su kaynağına erişimi olmalıdır.

Köpekler hayvansal kaynaklı yemleri olduğu kadar bitkisel kaynaklı yemleri ve bitkisel sanayi yan ürünlerini de değerlendirebilen hayvanlardır. Kedi diyetlerinin önemli bir kısmının ise hayvansal kökenli olma zorunluluğu vardır. Köpek ve kedi diyetlerinde yer alan yem ham maddeleri 4 grupta toplanabilir:

1- Et ve balıklar,

2- Süt, süt mamulleri ve yumurta,

3- Tane yemler ve sebzeler,

4- Katı ve sıvı yağlar,

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart