Kedinizin Mamasındaki Karbonhidrat Nasıl Hesaplanır?​

Tartışma, karbonhidratların kedi mamasına dahil edilmesini çevreler. Sonuçta kediler etoburdur ve bu nedenle doğal beslenmeleri karbonhidrat bakımından oldukça düşüktür. Bir kısmını yedikleri hayvanların bağırsaklarından alırlar ama o kadar.

Düşük karbonhidratlı/hiç karbonhidratsız gıdaların en iyi olduğu zamanlar kesinlikle vardır – obezite ve diabetes mellitus hemen akla gelen iki sağlık durumudur. Ancak sağlıklı kedileri beslemeye gelince, tartışma devam ediyor. Kesinlikle pratik bir bakış açısından, yüksek karbonhidratlı, kuru mama dışında hiçbir şey yemeyen ve ileri yaşlara ulaşan bazı kediler ve düşük karbonhidratlı, konserve mamalarda açıkça daha iyi performans gösteren bazı kediler tanıdığımı söylemeliyim. Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, karbonhidrat sorusunun cevabının herkese uyan tek bir cevap olacağından şüpheliyim.

Fikriniz karbonhidrat hakkında nereye düşerse düşsün – karbonhidrat sürekliliği yok, hepimizin hemfikir olabileceği bir şey var. Bir kedi mamasının ne kadar karbonhidrat içerdiğini belirlemek genellikle zordur. Etiketleme düzenlemeleri, bir karbonhidrat yüzdesinin listelenmesini zorunlu kılmaz, ancak biraz matematik yaparsanız bunu kendiniz çözebilirsiniz.

Evcil hayvan gıda etiketlerinde minimum ham protein yüzdesi, minimum ham yağ yüzdesi, maksimum ham lif yüzdesi ve maksimum nem yüzdesi listelenmelidir. Ayrıca bazen kül için bir maksimum değer içereceklerdir. Bu yoksa, konserve yiyecekler için %3 ve kuru yiyecekler için %6 tahmini kullanıyorum. Protein, yağ, lif, nem ve kül eklediğinizde geriye kalan tek şey karbonhidrattır.

Az önce kedimin mamasından bir kutu aldım ve garantili analiz şunu söylüyor:

Ham Protein (dk): %12

Ham Yağ (dk): %2.0

Ham Lif (maks): %1,5

Nem (maks): %80

Kül (maks): %3

Dolayısıyla bu besinin karbonhidrat içeriği 100 – (12 + 2 + 1,5 + 80 + 3) = %1,5’dir.

Şimdi, bu cevaplar kesin olmayacak çünkü minimumlar ve maksimumlarla ve bazen de kül için bir tahminle uğraşıyoruz, ancak sizi oyuna sokacaktır. (Bunu karbonhidrat içermediğini bildiğim başka bir konserve yiyecekle yaptığımda sonucum -2 oldu.)

Buna karşılık, kedimin kuru mama garantili analizi şöyle görünür:

Ham Protein (dk): %38

Ham Yağ (dk): %8,5

Ham Lif (maks): %4,3

Nem (maks): %12

Kül (maks): %6

Karbonhidrat içeriğini hesaplamak için: 100 – (38 + 8,5 + 4,3 + 12 + 6) = %31,2

Artık bu ürünlerin her ikisi de garantili analizlerini “beslendiği şekliyle” rapor ediyor, yani kuru ve konserve gıdaları karşılaştırmanın, aşırı derecede farklı nem içerikleri nedeniyle neredeyse imkansız olduğu anlamına geliyor. Bunu düzeltmek için sonucumuzu “kuru madde” bazına çevirmemiz gerekiyor. İşte nasıl:

Nem yüzdesini bulun ve bu sayıyı 100’den çıkarın. Bu, gıdanın kuru madde yüzdesidir. Daha sonra, ilgilendiğiniz etiketteki besin yüzdesini, gıdanın kuru madde yüzdesine bölün ve 100 ile çarpın. Ortaya çıkan sayı, kuru madde bazında besin yüzdesidir.

Örneğin, kuru gıda etiketi nem içeriğini %12 olarak belirtiyor ve biz yüzde karbonhidratı %31,2 olarak hesapladık. Kuru madde bazında besinin karbonhidrat miktarını hesaplamak için bu durumda hesaplamalar 100-12=88 ve ardından 31.2/88 x 100 = %35.4 olacaktır. Konservenin hesabı 100-80 = 20, 1.5/20 x 100 = 7.5 gibi görünüyor.

Yani en azından şimdi, kaç tane olması gerektiğine dair kesin cevap zor olsa bile, kedinizin mamasında ne kadar karbonhidrat olduğunu nasıl anlayacağınızı biliyorsunuz .

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart